Експозиція «Твої сини Україно»

2014 рік став для України часом радикальних змін. Внаслідок агресії Росії було анексовано Крим,розпочався конфлікт на Сході України. Український народ потрапив у ситуацію,що виходила за рамки досвіду його життя останніх років.  Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» не міг залишитись осторонь цих подій, тому було вирішено  створити в стінах існуючого музею масштабну  виставку, присвячену подіям АТО. У травні 2015 року було вперше відкрито виставку «Твої сини Україно». Дана виставка є спільним проектом Національного музею – заповідника «Битва за Київ у 1943р.»,ВГО «Союз народна Пам’ять» та благодійного фонду «З відкритим серцем у майбутнє». Протягом двох років співробітники музею збирали експонати, співпрацювали з волонтерами, військовими і у березні 2017 року розширили виставку, яка згодом стала повноцінною експозицією музею.

Експозиція «Твої сини Україно» – присвячена вшануванню пам’яті полеглих за права людини, гідність народу та незалежність України; висвітленню боротьби українців за незалежність, справедливість, відповідальність, розумінню свободи як культурно – суспільної цінності.

Початок експозиції розповідає про події зими 2013-2014 року. Боротьба громадян України за свої права, яка одержала назву Революція Гідності або Майдан (Євромайдан), стала наймасштабнішою подією в новітній історії України

Ця виставка про війну,якої не мало бути,про героїв які хотіли жити ,але помирали. У вітринах розміщені фрагменти амуніції,особисті речі бійців: блокноти, хрестики, листи, ікона,дитяча аплікація «Папусі від Настусі», м’яка іграшка-оберіг мішка, документи,фотографії. Експонати привезені з «найгарячіших» точок Донбасу: м.Дебальцеве, Іловайський котел, м.Авдіївка, кожен з них розповідає свою історію наповнену героїзмом і сумом.

У залі знаходяться фотографії та особисті речі загиблих героїв АТО Вишгородського району.

У залі розміщені фотографії захисників ДАП,які входили у склад 90 окремого десантного батальйону 81 десантно-штурмової бригади. Ці фотографії це літопис боротьби з ворогом, змагання між життям і смертю,битва за право українців бути вільними. Багато бійців,що зображені на цих фото не повернулися додому. Серед них  два Герої України: Зубков Іван Іванович та Брановицький Ігор Євгенович.

На виставці представлені особисті речі командира 90-го батальйону Баранова Віталія Анатолійовича кавалера двох орденів Богдана Хмельницького; Народного Героя України Андрія Шуби – командир 2 взводу,1 роти охорони 11 окремого мотопіхотного батальйону «Київська Русь»;Яковенка Василя Васильовича,капітана,хірурга першої медичної роти Національної Гвардії України.

На центральній стіні розміщені банери з зображенням Донецького аеропорту. Захист аеропорту  тривав 242 дні. Українські військові незважаючи на шквальний нищівний вогонь противника трималися, не здаючи позицій. За це їх нарекли «кіборгами». Воїни стали прикладом незламної волі та стійкості для сучасників і нащадків.

Герої пішли у вічність, але людина живе стільки,скільки про неї пам’ятають. Ті,хто віддав своє життя за право українців жити у вільній демократичній державі,житимуть вічно. Українці пам’ятатимуть про них завжди.

Особисті речі Яковенко Василя  Васильовича (позивний «Розенбаум»)  Він служив у першій медичній роті Національної гвардії України, капітан. За фахом хірург, у зоні АТО вдало прооперував десятки солдатів. У складі свого підрозділу надавав першу допомогу солдатам пораненим у «Дебальцівському котлі» на передовій разом з медсестрою Наталією Назар (родом з м. Львів, позивний «Манюня», «Гюльчатай »). «Щоб врятувати чиєсь життя, потрібно вміти захистити своє» – цей вислів Василя Васильовича облетів всі українські ЗМІ. Нині він головний лікар Новопетрівської дільничної лікарні. Серед речей ви можете побачити портативні солдатські носилки, прапор Медичної роти Національної Гвардії України, медичний ранець Американського зразка та медикаменти для надання першої медичної допомоги.

За час проведення АТО загинуло 56 військових медиків.

Особисті речі Народного Героя України Андрія Шуби. Військовий ЗСУ, командир 2 взводу,1 роти охорони 11окремого мотопіхотного  батальйону «Київська Русь». Позивний «Змей» Звання Народного Героя України був удостоєний 10 лютого 2016 року. Нікішине, Чорнухіне,Дебальцеве,шахта «Бутовка» – всі ці гарячі точки пройшов командир взводу Андрій Шуба. Його підлеглих сепаратисти називали «Безсмертний взвод». Лейтенант Шуба народився на Полтавщині ,нині проживає у м. Вишгород. 14 років був на службі ЗСУ, у березні 2014 звільнився, а у травні вже вступив до лав 11 добровольчого батальйону «Київська Русь.»

У залі знаходиться особистий камуфляж командира 90-го батальйону Баранова Віталія Анатолійовича.(січень 2015 – серпень 2015). Народився 10 квітня 1967 року підполковник ЗСУ,учасник російсько-української війни. У лавах збройних сил з початку 1990-х, в мирний час проживає у м. Вишгород, Київська область. На початок російсько-української війни перебував у запасі. Доброволець з зими 2014 року, помічник командира з оперативного забезпечення  90 батальйону,81-ша десантно-штурмова бригада. Брав участь у боях за Донецький аеропорт, Піски, Авдіївку, Водяне, Опитне. Після того як у січні 2015 року терористи  полонили командира батальйону Кузьміних Олега Володимировича, Віталій Анатолійович виконував його обов’язки до серпня 2015 року. За особисту мужність,сумлінне та бездоганне служіння Українському народові,зразкового виконання військового обов’язку 10 жовтня 2015 року був нагороджений орденом Богдана  Хмельницького III ступеня.

Особисті речі Героя України Шаповала Максима Михайловича. З початком російської збройної агресії проти України виконував завдання із захисту територіальної цілісності України в зоні бойових дій у Донецькій та Луганській областях. Підрозділ «десятка» має неофіційну назву «Острів», базується на Рибальському острові. Шаповал був командиром групи спецпризначення, яка у травні 2014 року звільняла Донецький аеропорт й зайшла до нього першою. 27 червня 2017 року полковник Шаповал загинув в результаті вибуху автомобіля у Солом’янському районі м. Києва. Підрив автомобіля попередньо кваліфіковано як терористичний акт, пов’язаний з професійною діяльністю загиблого.

 Указом Президента України 30 червня 2017 року полковнику Шаповалу Максиму Михайловичу присвоєне військове звання генерал-майора (посмертно). 7 вересня 2017 року – присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (посмертно)

Банер гуманітарної місії ЗСУ «Евакуація 200» (місія «Чорний тюльпан»). яка займається пошуком,ексгумацією та вивозом українських солдат,що сьогодні гинуть на сході України. За період з вересня 2014 по грудень 2016 були знайдені,евакуйовані та транспортовані більш ніж 700 тіл та їх фрагментів.

Новопетрівчани Герої АТО. На виставці представлені фотографії учасників АТО з Нових Петрівець. Починаючи з березня 2014 року до лав ЗСУ з Нових Петрівець було мобілізовано 110 осіб, з них 94 побували у зоні АТО. 12 бійців були поранені та 4 потрапляли у полон(Валерій Назаренко перебував у полоні три місяці). Служили новопетрівчани у таких військових підрозділах 72 ОМБр, 11 окремий мотопіхотний батальйон «Київська Русь», 24 механізована бригада,95 Окрема аеромобільна бригада,25 батальйон «Київська Русь», 128 бригада,93 бригада, 90-й окремий аеромобільний батальйон, батальйон «Донбас».