Історія створення музею

1istoriya_01a Історія музею бере свій початок від 20 березня 1945 року, коли Постановою Ради Народних Комісарів УРСР та ЦК КП(б)У №425 було прийняте рішення про створення музею-заповідника «Поле битви за Київ».

Увічнюючи пам’ять про героїчні подвиги радянських воїнів в боях за визволення Києва від німецько-фашистських загарбників, Рада Міністрів Української РСР постановою від 5 травня 1954 року №582 оголосила частину території колишнього командно-спостережного пункту штабу 1-го Українського фронту, звідки здійснювалось керування військами в період Київської наступальної операції (листопад 1943 року), державним заповідником.

За рішенням уряду УРСР від 28 березня 1957 року на території заповідника у 1958 році споруджено Пам’ятник-музей визволення Києва.

На честь 35-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 4 травня 1980 року в відбудованій Свято-Покровській церкві в центрі с. Нові Петрівці було урочисто відкрито діораму «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік», яка відразу привернула увагу громадськості та численних відвідувачів.

На початку 70-х  років ХХ століття  з ініціативи ветеранських організацій на території музею-заповідника був закладений Парк пам’яті.

1istoriya_03Флора парку нараховує 70 видів рідкісних дерев та кущів, які привозились з дендропарків «Софіївка» (м. Умань) та «Олександрія» (м. Біла Церква). Парк є одним із найбільших осередків культивованої дендрофлори на Київському Поліссі.

5 листопада 1993 року на честь 50-ї річниці визволення м. Києва від фашистських загарбників на заповідній території було урочисто відкрито для відвідування новий корпус музею (автор проекту – Заслужений архітектор України М.М.Фещенко) — триповерхову споруду площею 1100 кв.метрів, в якій знаходяться зали стаціонарної експозиції «Битва за Київ», зал змінних виставок та куди перенесено діораму «Битва за Київ. Лютізький плацдарм. 1943 рік».

Постановою Кабінету Міністрів України від 12 березня 1996 року №309 Пам’ятник-музей звільнення м. Києва від нацистських загарбників перейменовано в «Державний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році».

1istoriya_041istoriya_02Враховуючи значення музею-заповідника як унікальної пам’ятки вітчизняної історії і культури, з метою  увічнення  безсмертного  подвигу  народу у Другій світовій війні, 14 травня 2008 року Указом Президента України Державному музею-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» надано статус національного.

Національний музей-заповідник «Битва за Київ у 1943 році» – провідний державний культурно-освітній та науково-дослідний заклад військово- історичного профілю не лише столичного регіону, а й усієї державної музейної скарбниці України.