Експозиція “БИТВА за КИЇВ у 1943 році”
– Експозиція музею-заповідника розповідає про події осені 1943 року – форсування радянськими військами Дніпра, створення Лютізького плацдарму, хід Київської наступальної операції з визволення столиці України – м. Києва.
– У вестибюлі музею експонується виставка картин знаних українських художників та графічних робіт художників Московської студії військових художників ім. М.Б.Грекова. Тут постійно змінюються тематичні виставки, проходять зустрічі з ветеранами, музейні заходи.
– В Залі Слави виставлена для огляду Книга Вічної слави, до якої занесено понад 2 тисячі імен офіцерів 1-го Українського фронту (від начальника штабу полку і вище), які брали участь в плануванні Київської наступальної операції та керівництві бойовими діями військ, а також Героїв Радянського Союзу – учасників форсування Дніпра і визволення Києва.
– В цьому залі встановлені погруддя командуючого 1-м Українським фронтом генерала армії М.Ф.Ватутіна, командуючого 38-ю армією генерал-полковника К.С.Москаленка, командуючого 3-ою гвардійською танковою армією генерал-лейтенанта танкових військ П.С.Рибалка, командуючого 2-ю повітряною армією генерал-полковника С.Я.Красовського та ін. Окраса експозиції – бойові прапори 136, 163, 167, 180, 232, 240 стрілецьких дивізій 38-ї армії 1-го Українського фронту. В залі Слави також розміщуються змінні виставки, присвячені історії музею та військовій тематиці.
– Сучасну постійно діючу експозицію «Битва за Київ» створено у 1993 році. Пріоритет у ній надано військовій тематиці, вкладу всіх родів військ 1-го Українського фронту та партизанів у визволення столиці України.
– Головну експозицію розгорнуто в залі на 2-му поверсі музею. За допомогою сотень музейних предметів створено художньо-історичний образ теми, яка конкретизується у вітринах і на подіумах.
– Численні фотографії, документи, фронтові листи, нагороди, особисті речі учасників битви за Дніпро і визволення Києва, зброя, плакати, газети тих часів дають змогу відтворити хроніку подій, зрозуміти, що таке вірність військовому обов’язку, демонструють доблесть і героїзм учасників та трагічні наслідки війни.
– В експозиції – макет бліндажа генерала армії М.Ф.Ватутіна, макет бліндажа санітарної служби, реліквійні речі командуючого 38-ю армією генерал-полковника (після війни – Маршала Радянського Союзу) К.С.Москаленка, командира 51-го стрілецького корпусу генерал-майора П.П.Авдєєнка, заступника командуючого військами 1 Українського фронту А.Гречка, Героїв Радянського Союзу Д.П.Богдана, М.М. Захарчука, фоторозповідь про Героїв Н.М. Шолуденка, С.Ф. Шутова та багатьох інших. У центрі уваги – героїзм та жертовність нашого народу.