Виставка «Дніпровська військова флотилія» відкрита 27 червня 2016 р. Ініціатором цієї виставки став Сергій Гафаров, який вже давно цікавився історією Дніпровської, а потім Пінської флотилії, збирав артефакти, пов’язані з ними. Дніпровська військова флотилія (ДВФ) була створена на базі Окремого загону суден ріки Дніпра, тому, що Дніпро був на той час оперативно-стратегічною магістраллю, безпосередньо виходив до кордонів СРСР. За роки існування флотилії в її складі проходили термінову службу сотні червонофлотців і це був неоціненний досвід, що незабаром знадобився їм в війні проти нацистської Німеччини. Після взяття в жовтні 1939 року Червоною Армією польського міста Пінськ, він став головною базою Дніпровської флотилії. Кораблі Пінської флотилії, які були затоплені польськими моряками, коли ті залишали Полісся, були підняті, відремонтовані та переозброєні на Київських заводах і поповнили групи кораблів Дніпровської військової флотилії. Бронекатери флотилії приймали участь у радянсько-фінській війні 1939 – 1940рр. У зв’язку з переносом кордонів СРСР на захід, 17 червня 1940 року Дніпровську флотилію розформовують, а на її базі створюють Пінську та Дунайську військові флотилії. Унікальні експонати, що знайшли своє місце на виставці зібрані членами Київської громадської організації «Товариство ветеранів розвідки Військово-Морського Флоту» (голова – Олександр  Мармашов), родичами червонофлотців,  дайверами з України та Росії (В. Горлинський, О. Йолкін), членами Миколаївського спортивно-технічного клубу підводних дослідників «Садко» (голова – В. Торубара). Саме завдяки цим небайдужим людям відвідувачі музею сьогодні можуть помилуватися чудовим порцеляновим посудом, що випускався спеціально для моряків, побачити унікальні фотографії та документи, речі, підняті з затоплених мінного загороджувача «Колхозник» та монітора «Ударний».

Окрема вдячність за фінансову і технічну допомогу – керівнику філії Київської громадської організації “Товариство ветеранів розвідки Військово-Морського Флоту” в Германії Олексію Кисліцину

6.ekspo_08

Виставка «Україна у Другій світовій війні» (третій поверх) присвячена 70-й річниці перемоги над нацизмом. Вона є спільним проектом з Національним військово-історичним музеєм міста Київ. Багато експонатів надані музею приватними колекціонерами спеціально для виставки.img_3205

У перших вітринах експонується обмундирування різних родів військ зразка 1943 року, а саме — піхоти, НКВД, танкових. Також можна побачити зброю, особисті речі, нагороди та документи часів Другої світової війни. В порівнянні можна побачити обмундирування та зброю, особисті речі солдат та офіцерів Вермахту.
Нашим гостям ми радимо звернути увагу на дуже рідкісні зразки зброї. Це перший в світі ручний кулемет Мадсена, виробництва Данії, а також дуже рідкісний французький пістолет — кулемет MAS-38 (Le pistolet mitrailleur).
Після окупації Франції він в обмеженій кількості використовувався в деяких частинах Вермахту під індексом МР-722.  Також варто поглянути на копію німецької мапи Києва 1942 року і велику колекцію солдатських і офіцерських фляг різних країн.

3-poverh-uniforma-ss-kulemet-madsen

У наступних вітринах виставлені моделі техніки країн-учасниць Другої світової війни (в основному радянські і німецькі). Особливе місце у виставці займають моделі танків лауреата міжнародних конкурсів Сергія Лавриненко. Це авторська робота. Від розробки викрійки до виготовлення моделі — все робить сам Сергій — причому моделі зроблені з картону.

img_3194

Далі в вітрині виставлені експонати, пов’язані в Вермахтом і Ваффен СС. Також представлені рідкісні види зброї: універсальний, наймасовіший німецький кулемет MG-42 на станку і МР-44 — штурмова гвинтівка, творіння відомого німецького конструктора Хуго Шмайсера.
На манекені можна побачити рідкісний експонат — сталевий нагрудник-42. З 1942 року під час боїв під Сталінградом його стали видавати саперам, артилеристам і штурмовим загонам. Однак СН-42 був малоефективним, незручним і не рятував від прямого влучення кулі, тому використовувався вкрай мало.
У заключних великих вітринах знову виставлені обмундирування різних родів військ Червоної Армії зразка 1943 року: авіації, медицини, піхоти, а також особисті речі, документи, фотографії та зброя часів Другої світової війни.

img_3191

Звертають на себе увагу оригінальні інсталяції — «Німецькі кулеметники Другої світової війни» та «Кулеметник за ДА-2». До речі, радянський кулемет ДА-2 (Дегтярьова авіаційний спарений) — дуже рідкісний експонат, який Ви навряд чи побачите в інших військових музеях України.

3-poverh-sholomy-1На колодах в центрі залу виставлені шоломи 17 країн-учасниць Другої світової війни різних періодів і різних родів військ. Також тимчасово тут знаходиться виставка оригінальних інсталяцій «Відлуння війни». Все те, що більше двадцяти років збирали на місцях боїв Вишгородського району пошуковці, автор Олександр Тарасюк оформив в тематичні вітрини з історії Другої світової війни.
Привертає увагу невелика інсталяція «Бойовий шлях солдата». На трофейній баклажці хтось із радянських солдатів-українців видряпав свій бойовий шлях з дому в Керчі через звільнення міст як Радянського Союзу, так і західної Європи до Берліну і повернення назад до Керчі.
Інтерес викликають мініатюри Олександра Пивовара. Все своє недовге свідоме життя Олександр Вольтович робив ліпні мініатюри військових різних часів, та найбільше його приваблювала історія Другої світової війни. Ми представляємо невелику колекцію таких мініатюр. Всі солдатики зроблені вручну без застосування фарби. На кожну з них автор витрачав не менше десяти днів.

мініатюри Олександра Пивовара

Союзниками нацистської Німеччини у Другій світовій війні були Італія, Румунія (так звані країни Осі) і Японія. У вітринах на стінах експонуються речі солдат цих країн, а також Робітничо-Селянської Червоної армії (СРСР) і Вермахту (Німеччина).

3 поверх.

Багато експонатів викопані пошуковими загонами Вишгородщини на місцях боїв 1943 року. На жаль, вся земля навколо нас ховає під собою не тільки смертоносне залізо, але і людські останки. Кілька разів на рік братські могили Вишгородського району поповнюються новими перепохованнями радянських солдатів і офіцерів часів Другої світової війни. Є братська могила і на території музею. У ній поховано 26 бійців Червоної армії і тільки одного з них впізнали — лейтенанта Нікульшина, що загинув в 1941 році.

Виставка «Твої сини, Україно!» відкрита 6 травня 2015 року і  є спільним  проектом  Національного музею-заповідника «Битва за Київ в 1943 році», ВГО «Союз «Народна пам’ять» та благодійного фонду «З відкритим серцем у майбутнє». Зазнавши в Другій світовій війні величезних людських втрат і руйнувань, Україна зробила гідний внесок в перемогу над нацизмом. Саме Україна перетворилась у найважливіший театр бойових дій. Бої на території нашої держави тривали з першого дня нападу Німеччини на СРСР до 28 жовтня 1944 року. Українці билися у лавах радянської армії, в партизанських загонах і підпіллі, працювали на військовому виробництві в тилу. Жертвами окупаційного режиму стали близько 4 млн. цивільного населення України.
Майже 50% особового складу РСЧА, що визволяли Україну, були її мешканцями. Наш народ боровся за збереження  України як своєї Батьківщини.  На стороні радянської армії воювало понад 7 млн. українців. Кожен другий з них загинув на фронті. Серед вищих офіцерів, зокрема, командуючих, було чимало наших співвітчизників. 2072 українці удостоєні звання Героя Радянського Союзу, 32 українці – двічі. А льотчик-винищувач   І. Кожедуб став тричі Героєм Радянського Союзу. 500 тис. українців боролись за незалежність України в якості бійців УПА.  Ще 120 тис. воювали в арміях Антигітлерівської коаліції. І сьогодні нащадки тих, хто боровся в 1941-1945 рр. захищають незалежність України на Сході в зоні АТО. Саме їх подвигу присвячена виставка. Експозиція розпочинається з вітрини, присвяченої вшануванню пам’яті мешканців Вишгородського району, які загинули в боях з сепаратистами. В ній виставлені їх фотографії, найвідоміший з автоматів — АК (автомат Калашникова), а також фрагмент обгорілого АК та магазинів від нього, знайдених в українському танку.

«З відкритим серцем у майбутнє»—  Волонтери благодійного фонду «З відкритим серцем у майбутнє» опікуються бійцями з Вишгородського району, що пішли на фронт. Разом із необхідними військовими речами вони передають в зону АТО вітання та подарунки  дітей Вишгородщини. Деякі з цих сувенірів, зроблених дитячими руками, знайшли своє місце в експозиції. Члени пошукових організацій, які в мирний час підіймали останки непохованих бійців Другої світової війни, щоб поховати їх за людськими та божими законами, сьогодні підіймають хлопців, які загинули на Сході України, щоб родичі могли поховати тіла як слід. Частину волонтерів об’єднала місія «Чорний тюльпан».  Завдяки їх зусиллям були знайдені і передані рідним сотні загиблих. До речі, більшість експонатів виставки надані музею саме цією місією. Експонати вражають і жахають водночас: це й солдатські кітелі, пробиті «градами» та кулями, санітарні носилки зі слідами крові, понівечені двері від  машини з пожежної частини Іловайська, порвані бойові прапори, згорілі каски, оберіг – дитяча іграшка ведмедик – «мішка» – з горілого танка (до речі, танки в АТО називають «мішками»…)

Виставка «Твої сини, Україно!»Війна – це завжди страшно… Це – кров, біль, сльози, втрата рідних, майна, сподівань… Тому, мабуть, найстрашніші експонати на виставці – це особисті речі тих, хто вже ніколи не прийде додому, не обійме своїх близьких: блокноти, хрестики, іконка, лист, дитяча аплікація «Папусі від Настусі»…
dsc09031

На презентації виставки, що відбулась на день Святого Георгія, захисника перед Богом загиблих на полях боїв, волонтери «Чорного тюльпану» передали родичам особистий жетон Ковальчука Ю.Л., а також землю з місця, де він загинув. Фрагмент з його згорілого БТР-2 також знаходиться на виставці.